Osvetlenie schodiska

Chceli by sme sa pristaviť pri LED osvetlení schodiska a pri LED osvetlení zabudovaného v spodnej hrane nosa stupnice. Tieto dva spôsoby sú najviac používané.

osvetlenie schodiskaDnes máme na výber rad možností. Mnohí sa veľmi správne zaujímate už na začiatku aká je potrebná príprava. Niektorým to je jasné pretože sa o tieto osvetlenia zaujímali skôr a na webe si túto problematiku už prelúskali. Poniektorí to nechajú na svojho elektrikára, ale pravdou je, že z desiatich schodov je väčšia polovica prípravy zle realizovaná. Dozviete sa to už neskoro keď príde na obhliadku stolár ktorý má realizovať obloženie betónového základu a krabičky v stene sú zle osadené. Samozrejme, že omietka je už hotová a krásne namaľovaná a stolár vás ohúri správou, že to je zle a znova je potrebné sekať. Pri tejto predstave si pomyslíte, že asi zošalel a hlavou vám preletí, že tento stolár asi nie je ten čo by mal druhý krát vstúpiť do vášho domu.

Hneď na začiatku keď sa pripravuje debnenie (šalung) by ste mali vedieť aká hrúbka obkladu pôjde na betónový základ, aby ste mali rovnaké výšky hotových schodov. Pred inštaláciou bočných svetiel by ste mali mať jasno v tom či okolo steny bude namontovaná bočná doska alebo lišty a počet bodových svetiel ktoré budú na schodisku. Pre lepšie priblíženie prikladám náčrt aké by mali byť vzdialenosti a výšky bodových svetiel v prípade bočnej dosky či líšt okolo steny.

Osvetlenie v prednej hrane stupnice je opäť moderné riešenie

osvetlenie schodiskaČo sa týka inštalácie je dobre si určiť vopred aké svetlo chceme. Studené, neutrálne či teplé. Odporúčam voliť farbu osvetlenia jednotnú s ostatnými svietidlami. Zapínanie na vypínač či senzor záleží od umiestnenia schodiska. Pokiaľ je schodisko súčasťou haly či iného otvoreného priestoru bude senzor zapínať pri každom pohybe aj keď to práve nepotrebujeme. Pokiaľ je schodisko samostatné senzor odporúčam umiestniť na medziposchodí, aby snímal pohyb z hora ako aj z dola. Inštalácia pripojenia k senzoru na medziposchodí by mala prebehnúť v rámci vedenia sieti pod omietkou. Je viacero typov senzorov ako senzor v spodnej hrane stupnice či pod stupnice tam je na mieste, ale jeho inštalácia v hornej stupnici či pod stupnici alebo v soklovej lište nie je celkom vhodná. Keď prichádzame v noci na schodisko z hora tak musíme vykročiť na prvý stupeň vo tme kým senzor zažne svetlo čo je z hľadiska orientácie dosť nebezpečné.

Podľa typu schodiska je možné v niektorých prípadoch umiestniť senzor do lišty nad hornou stupnicou, alebo ešte skôr, ale nie vždy to poloha schodiska umožňuje. Inštalácia rozvodov okolo stupníc nie je potrebná len v tom prípade ak máme iba stupnice (nášľapy) vtedy rozvody vedieme pod omietkou teda je potrebná pred príprava. Pokiaľ máme stupnice a pod stupnice tak vedenie sa ťahá v škáre okolo steny a prekryje sa krycou lištou alebo bočnou doskou ( bočnicou ). V takom prípade predpríprava spočíva len v tom, že pod schodisko alebo do vedľajšej technickej miestnosti privedie elektrikár prívod od vypínača alebo senzoru. Montážnik pripevní trafo na stenu alebo do otvoru v stene ktorý bolo pripravený na tento účel. V spodnej časti stupníc prevŕta otvor cez ktorý vedie prívod k led osvetleniu.

Naše pozorovania:

osvetlenie schodiskaPri točenom schodisku neodporúčame osvetlenie každého druhého stupňa pretože vo tme v nepravidelnom osvetlení vznikajú tiene čo má za následok zlú orientáciu v priestore teda možnosť pádu.

Osvetlenie odporúčame v dĺžke jednej tretiny stupnice cca 30 až 40 cm. Osvetlenie po celej dĺžke je dosť silné. Vo tme nám od nôh razí silné svetlo no vo výške hlavy je slabá viditeľnosť podobný efekt ako pri jazde autom v noci na frekventovanej ceste kde nás oslňujú oproti idúce autá.

Šírka hliníkovej lišty na spodnej hrane nosa stupnice (hliníková lišta v ktorej je osadený led pásik uzavretá priesvitným difúzorom ) by mala byť čo najužšia. V našej ponuke ju máme v šírke 7 mm a čistý presah stupnice cez pod stupnicu je len 1,7 cm. Pokiaľ osadíte širší hliníkový profil tak aj nos bude väčší čo ma za následok pri chôdzi na hor zakopávanie o prednú hranu a pri chôdzi na dol skrátenie nášľapu stupnice.

Dúfame, že aj tieto naše pozorovania vám pomôžu pri správnom výbere osvetlenia a jeho inštalácii.